Meg nem hallott hangok: háborús helyzetben élő nők kitartó bizonyságtétele (The unheard voice: women’s persevering witness in war) címmel tart április 3–5. között konferenciát a Református Egyházak Világközösségének Európai Területi Tanácsa a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinattal és a Magyarországi Református Egyházzal együttműködésben. A háromnapos libanoni rendezvényen a helyieken kívül szíriai, kárpátaljai és más kárpát-medencei magyar református, illetve ír vendégek találkoznak. A Magyarországi Református Egyházat Berecz Júlia, a Zsinati Hivatal Külügyi Osztályának vezetője képviseli. Az ő beszámolóját olvashatják a konferencia első napjáról.
Fájdalmas történelmi tapasztalataink, minden reményünk és várakozásunk ellenére a háború világszerte, de a hozzánk közelebbi európai és közel-keleti régióban is olyan valóság, amely továbbra is tömegek, így keresztyén testvéreinek sokaságának életét határozza meg. Az immár három éve tartó ukrajnai harcok és a 2023 őszén kiújult közel-keleti konfliktus hatására a Református Egyházak Világközösségének Európai Területi Tanácsa (REV Európa) a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinattal (National Evangelical Synod of Syria and Lebanon, NESSL) és a Magyarországi Református Egyházzal közösen szervezett konferenciát, amelynek fókuszában a háborús helyzetben élő keresztyének tanúságtétele áll. A NESSL Libanon egy csendes, többségében keresztyének lakta hegyi településen, Dhour Choueirben rendezte meg a találkozót, ahol a résztvevők a megbékélésről és a reménységről osztják meg egyéni és közösségi tapasztalataikat, gondolataikat egymással.
A konferencia sajátos megközelítéssel vizsgálja a háború és a keresztyén bizonyságtétel kérdéseit: a közösségeinkben sokszor talán elfelejtett nőknek szeretne biztonságos teret adni a tapasztalatok megosztására, az egymással való találkozásra és az Isten előtti elcsendesülés jelentette lelki felüdülésre és megerősödésre. Azoknak a nőknek, akik háborús helyzetben is központi szerepet töltenek be a közösségükben és sokszor a háború következményeinek a csendes elhordozói.

A konferencia első napján Najla Kassab, a NESSL lelkésze és a REV elnöke szolgált igei áhítattal, amelyben a 2Kor 5,16–21 alapján a megbékélés krisztusi útjáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a megbékélés Istenről bizonyságot tevő követeivé válni sokszor fájdalmas és nehéz feladat a háború sújtotta társadalmakban élő keresztyének számára, de mégis ez a valódi megbékélés egyedüli útja – Krisztus nyomdokaiban.
Az igei tanítást Martina Wasserloos-Strunk, a REV Európa német elnökének előadása egészítette ki, aki saját családi örökségéről beszélt, illetve Dietrich Bonhoeffer és Dorothee Sölle német teológusok gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel arról, hogy mit jelent egy háborúban hitvalló keresztyénként helytállni.
Az előadásokat követően a jelenlévőknek lehetőségük volt arra, hogy megbeszéljék egymással saját nehézségeiket és a másokkal való megbékéléssel kapcsolatos meglátásaikat.
A konferencia második napjának fókuszában az önmagunkkal való megbékélés áll majd, a harmadik nap pedig a reménység lesz a központi téma. Április 6-án, vasárnap a résztvevők a közeli Rabieh arab református gyülekezetében istentiszteleten vesznek majd részt, ahol a kárpátaljai magyar vendégek szolgálnak.