Küldetésünk

Hírek

testverek2

Testvér(i)ség

És jó testvérek? – tesszük fel szülőként egymásnak a kérdést, ha szóba kerülnek a gyerekek. Ez a sokatmondó magyar kifejezés szoros kötődést jelöl. Közösségekben így nevezhetjük társainkat, és – ahogyan idegen nyelveken is – a testvéri megszólítás kifejezhet szoros barátságot is. Felmérések szerint azonban a testvérkapcsolatok fele nem működik. Mi lehet a széthúzás hátterében? Meghatározza-e a gyermeki testvérkapcsolat a felnőtt kori kötődéseinket? Ezekről a kérdésekről beszélgettük Schindler Zsófia pszichológussal.

Tovább a cikkhez
Gilicze Tamás Bella V 2024

Széthulló világban, Isten akaratával felvértezve

Képzeljük el egy pillanatra, hogy kétszer olyan gyorsan fogyasztjuk el a családunk kamrájának vagy hűtőjének a tartalmát, mint ahogy utántölteni tudjuk. Vagy hogy a gyülekezetünk költségvetésén azt látjuk: az egész évre tervezett kiadáson már a második negyedévben túlléptünk. A túlfogyasztás napja Magyarországon 2014-ben augusztus 5-ére esett, idén már május 25-én eljött. Öt hónap alatt feléltük mindazt az erőforrást, amely egész évre adatott. A nemzetek között is kiemelkedően pazarló a hazai életmód, hiszen a világátlag szerinti idei túlfogyasztás napja: augusztus 1.

Tovább a cikkhez

További hírek

Belső csend adventben és azon túl

Az üveg túloldalán a város forgataga, bent kávégép és zene zaja, mindeközben pedig a csendről beszélgetünk… Ami mégis megvalósul, hiszen jelen vagyunk egymás számára – hasonlóan emlékeznek vissza egy fontos találkozásukra is beszélgetőtársaim, Ilosvai Dorottya Emese teológus, grafikus és Nyikos Anna pszichológus, coach. A csend jelentőségét, hiányának okait és Istennel megélhető valóságát fejtegettük, miközben a megoldáshoz úgy közelítettünk, hogy tudjuk, nekünk magunknak is vannak küzdelmeink e téren.

Emberöltőkön át érkező németalföldi segítség a református végvárba

Hollandia protestáns egyházai nemcsak a nagy háborúk után, hanem egészen a rendszerváltásig szervezetten támogatták a magyarországi református gyülekezeteket és családokat Bibliával, ruhával, élelmiszerrel, pénzadománnyal. A nyolcvanas években felnőtt református lelkészgyerekek jól emlékeznek a színes cukordísszel megszórt kenyérre, a betűcsokira, amit nyugati, sárga rendszámos autókkal hoztak Magyarországra a hollandok, a vasfüggönyön túlra. Az adományozáskultúra a holland identitás része. Erről beszélgettünk Pusztai Gáborral, a Debreceni Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Néderlandisztikai Tanszékének oktatójával, a holland irodalom kutatójával.

Megmutatni a jó szándék vezérelte életet

– A fogvatartottakkal számtalan pozitív és tanulságos élményem volt börtönlelkészi szolgálatom idején. Ha valakinek hit születik a szívében, erősebb belső motivációja lesz a változásra – osztotta meg tapasztalatát Szénási Jonathan Sándor, aki 2019-től idei nyugdíjazásáig vezette a református egyház börtönmisszióját. A Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet korábbi lelkipásztora öt éven át önkéntesként, majd huszonnégy évig börtönlelkészként végzett lelkigondozást az elítéltek között.

Hám vétke

Megszégyenítő helyzetek, trágárságok, butaságok, veszekedések: se szeri, se száma a neten terjedő „vicces” videóknak, amelyeken – valljuk be – nagyon sokan jókat derülünk. Kommentelünk, megosztjuk, terjesztjük ezeket. Az alpáriság pedig nemcsak a társadalmilag lecsúszott emberek kommunikációjában, de a közéletben és az egyházban is jelen van. Mi pedig élvezettel nézzük, véleményezzük ezeket a helyzeteket is, ahelyett, hogy tennénk ellene. Egyáltalán van eszközünk? Czeglédi Péter Pál református lelkész gondolatai.

További tartalmak

Videók és galériák

Események