Kárpát-medencei diakóniai konferencia a tapasztalatcsere jegyében

Mintegy százhetvenen vettek részt a Református Szeretetszolgálat szervezte konferencián, Berekfürdőn, ahol a határon túli diakóniában szolgáló testvérek is szép számban képviseltették magukat. A rendezvény lehetőséget adott a tapasztalatcserére, egyben válaszkeresés is volt arra, milyen felelőssége van egyházunknak az idősellátás és a fogyatékkal élők gondozása területén.

A konferencia Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke áhítatával kezdődött. A 139. zsoltár alapján szólt az egybegyűltekhez. Istennek mindent megismerő tekintete van. Ő egyszerre az életünk bírája és védőügyvédünk. Életmentő szándékkal kísér minket – hívta fel a figyelmet, majd így folytatta: – Isten elől nem lehet kitérni, bárhol elér bennünket. Körülölel, hogy biztonságban tartson. Isten jelenléte otthonná teszi azt, ahol vagyok.

Berekfürdői konferencia, Fekete Károly 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Fekete Károly tiszántúli püspök áhítata

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

Czibere Károly, a Református Szeretetszolgálat főigazgatója köszöntőjében kiemelte a Kárpát-medencei együttműködés fontosságát. Biztatott a kapcsolatok megerősítésére, és jelezte a Református Szeretetszolgálat támogató segítségét. Megjegyezte, hogy a diakóniában dolgozóknak keresni kell a kihívásokat.

Fekete Károly püspök Az idősödés teológiai nézőpontból című előadása kezdetén arról beszélt, hogy mindenkinek egyszerre három életkora van. A kronológiai életkort a megélt évek száma, a biológiai életkort az egészségi állapot határozza meg, a pszichológiai életkor pedig azt jelenti, hogy mennyinek érzi magát és ennek megfelelően hogyan cselekszik. Isten a saját lelkéből lehelt életre bennünket. A szeretet pedig maga az aktív cselekvés emelte ki előadása végén.

Czibere Károly főigazgató Egyházunk időseket támogató diakóniai szolgálata címmel tartott előadásában Márk evangéliumának 7. fejezetét alapul véve hívta fel a figyelmet arra, hogy a keresztyénségnek egyértelműen ki kell mutatnia, hogy meg tudunk felelni az Úr parancsolatainak. A főigazgató a jóléti társadalomban az idősek elszigetelődésére figyelmeztetett és arra, hogy ezáltal kisodródnak a szociális hálóból. Majd az ellentartás kultúrájáról beszélt, amely ennek megakadályozását célozza. Emlékeztetett: a modern társadalomban szétszakadnak a generációs kötelékek és az egyháznak feladata van – ellent kell tartania.

Berekfürdői konferencia, Czibere Károly 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Czibere Károly főigazgató előadást tart

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

Szabó Szonja Lilla, a Kaposvári Református Egyházközség lelkipásztora Gyülekezeti szolgálat az idősek felé című előadásában a közösség feladatairól és szerepéről beszélt. Kiemelte, hogy fontos megérteni az időseket, a gondolkodásmódjukat, az életszemléletüket.

A délutáni szekcióban Buksa Emese a Diakóniai Keresztyén Alapítványt, a Romániai Református Egyház szeretetszolgálatát mutatta be. Kiemelte: kilenc fiókszervezet több mint kétszázötven településen csaknem háromszáz alkalmazottal segít huszonnégyezer-kétszáz rászorulón.

Berekfürdői konferencia, Buksa Emese 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Buksa Emese a Diakóniai Keresztyén Alapítvány tevékenységéről számolt be

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

Hozzáfűzte: az otthoni beteggondozás, a gyermekprogramok szervezése, a cigánymisszió és a fogyatékkal élő emberek programokkal való segítése mind a szolgálatuk része. A fiókszervezetek pályázatokból befolyó összegből részesülnek, továbbá helyi és megyei önkormányzatok is segítik a munkát.

A kárpátaljai házi beteggondozásról a Kárpátaljai Keresztyén Diakóniai Jótékonysági Alapítvány Otthoni Beteggondozói Szolgálata képviseletében Huszár Andrea és Popovics Erika beszélt. Elmondták, hogy három régióban (beregi, ungi és ugocsai), hét településen dolgoznak. Számukra a kihívást az elhúzódó háború miatt egyedül maradt, gondozásra szoruló idősek megnövekedett száma jelenti. Huszár Andrea kiemelte, hogy a lelki gondozás különösen fontos. Szolgáltatásaik ingyenesek, és jelenleg csaknem háromszázhatvan gondozottjuk van. Fontosnak tartják a munkatársak folyamatos képzését: otthoni beteggondozói szakmai napot tartanak, és gyakorlati lehetőséget is biztosítanak egészségügyben tanuló diákoknak.

Berekfürdői konferencia, Huszár Andrea és Popovics Erika 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Huszár Andrea és Popovics Erika a kárpátaljai helyzetről tájékoztattak

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

Nagy Zsoltné lelkipásztor, intézményvezető a magyarországi diakóniai rendszerben már több helyen is sikerrel működő Alzheimer Café programsorozatot mutatta be. Kiemelte, hogy az Alzheimer Café küldetése a demenciát övező stigma csökkentése. Feladata, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, segítséget adjon, illetve az ezzel kapcsolatban kialakult szégyenérzetet is szeretné csökkenteni. Náluk a családtagok is kaphatnak támogatást a betegség miatti elszigetelődés érzésének a csökkentésére.

Demenciabarát gyülekezet Kecskeméten címmel tartotta meg előadását Telek Péter Pálné Kabai Virág és Kass-Francz Andrea. Kabai Virág számos programról beszámolt. – Álljunk oda amellé, akinek segítségére van szüksége! Mik lehetnek a demencia jelei? Nem megfelelően öltözködik, ha bizonytalan az énekeskönyv lapozgatásban, istentiszteletre nagyon korán, vagy későn érkezik. Figyeljünk a gyülekezeti társainkra! – biztatott.

Berekfürdői konferencia, csoportfoglalkozás 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Csoportfoglalkozás a konferencián

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

Az előadásblokk végén Váczi Gábor, a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) Filemon szolgálatát mutatta be, majd a résztvevők csatlakozására buzdított. A délután műhelymunkával folytatódott, ez idő alatt a Kárpát-medencei Református Diakóniai Egyeztető Tanács ülésezett. A nap végén Katona Viktória lelkész, az MRSZ ügyvezető helyettese tartott áhítatot.

A második nap kezdetén Kolumbán Gábor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület lelkészi főjegyzője áhítatán vettek részt az egybegyűltek. A nap első szekciójában a fogyatékkal élőkért végzett gyülekezeti érzékenyítő jó gyakorlatokat mutatott be Olcsvári Tünde pszichológus Sepsiszentgyörgyről. Kiemelt programként beszélt a Szelíd motorosok eseményről és képzőművészeti táboraik sikerességéről. Sepsiszentgyörgy közelében működtetik az Írisz farmot is, ahol nemcsak állatsimogató van, de a fogyatékossággal élők zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozhatnak, ahogy dolgozhatnak használtruha-boltjukban és segédeszköz-kölcsönzőjükben is. Bemutatta a 2018-ban létrehozott információs és tanácsadó központot: segítséget nyújtanak a munkavállalásra való felkészülésben a megváltozott munkaképességűeknek és a hátrányos helyzetűeknek. 2019-ben a munkaközvetítő iroda elnyerte Az év civil szervezete címet, és negyedik alkalommal lett Az év esélyteremtő vállalata.

A Marosvásárhelyről érkezett Veress Zoltán a helyi református egyházközségben működő speciális igényű családok misszióját mutatta be. Elmesélte, hogy családi érintettség okán kezdte el a missziós munkát, második fia ugyanis autista. Szerette volna érzékenyítésül az ifiket is bevonni a szolgálatba, ebben pedig segítségére volt a nagyfia, aki a barátaival járt az istentiszteletekre. 2021 májusban volt az első speciális istentisztelet. A program sikeresnek bizonyult, hiszen 2023 karácsonyán a templom már szinte tele volt, ahol ma már a speciális igényű gyerekek és felnőttek zenélnek. Kiemelt alkalomként említette a speciális igényű családoknak múlt novemberben Szovátán rendezett lelki hétvégét.

A rendezvény záró előadásaként a marosvásárhelyi Csatlos Tünde bemutatta a Piros Orr nevű tábort. Ő is családi érintettsége okán, kisfia betegsége miatt kezdte ezt el. Először létrehozta a Szusszanó támogató csoportot, amely a fogyatékkal élő gyermekek szüleinek szól. Később megalapították a Piros Orr tábort is, ahol segítők is foglalkoznak a sérült gyermekekkel. Előadása végén Csatlos Tünde megható fotókat vetítve mutatta be az alapítvány szolgálatát.

Berekfürdői konferencia, istentisztelet 2025 április (f.Nagy-Kuthi Sára)

Istentisztelet a Kárpát-medencei diakóniai konferencián

Fotó: Nagy-Kuthi Sára

A záró istentiszteletet a Horvátországból érkezett Darko Turšić és az erdélyi Ghitea-Szabó József tartotta. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület missziói előadó-tanácsosaként szolgáló lelkész a Márk evangéliuma 4. részének 35. verstől kezdődő igeszakasz alapján arról beszélt, hogy a vihar hozza ki a félelmet, az elkeseredést és az ember szíve mélyéről mindazt, amitől fél, biztatásul pedig így zárta igemagyarázatát: Jézus Krisztus itt van velünk.